„25 OCZYWISTOŚCI FESTIWALU PROGRESSTERON” – zapraszamy Was do przemyśleń nad tym, co nas kobiety MOTYWUJE do zmian, jak wykorzystujemy swoje zasoby i potencjał, które pozwalają na bycie osobą niezależną, aktywną, a przede wszystkim PRZEDSIĘBIORCZĄ.

Wszyscy znamy cykl książek zatytułowanych „Grzeczne dziewczynki, idą do nieba – niegrzeczne idą tam, gdzie chcą”, „Grzeczne dziewczynki nie awansują”, „Grzeczne dziewczynki się nie bogacą”, „Grzeczne dziewczynki nie negocjują”, a w końcu „Grzeczne dziewczynki lubią złych chłopców”. Każdą z tych pozycji warto przeczytać nawet, jeżeli uważasz, że nie jesteś grzeczną dziewczynką. Jednocześnie wszystkie te pozycje są o tym samym, czyli o tym jak wyrwać się z przekonań , które nam jako dziewczynkom wpojono w dzieciństwie i w końcu wziąć życie w swoje ręce. Dla niektórych, być może tekst banalny, ale mamy tutaj do czynienia z realnym problemem wielu kobiet, które zamiast być szczęśliwe i bogate, są nie do końca zadowolone z tego jak poukładało się ich życie, jakie decyzje podejmują i jak to wpływa na ich bytność w przyszłości.

Grzeczne dziewczynki nie są przedsiębiorcze! W końcu to meżczyźni mają zajmować się zarabianiem pieniędzy, karierą, działaniem, a kobieca rola ujęta w stereotyp. To rola oparta na opiekuńczości i zajmowaniu się ogniskiem rodzinnym, bycia bierną i posłuszną. Zbędne jest zaprzątanie sobie głowy matematyką i inwestowanie nawet osobiście zarobionych pieniędzy, ponieważ kobiety „nie znaja się na tym”. Często nawet jak się znamy, to żeby nie urazić czyichś uczuć, najczęściej dumy jakiegoś mężczyzny, pozwalamy, aby to ktoś inny zarządzał naszymi zasobami zarówno materialnymi, jak i np. czasem, czy kierunkiem działań… W końcu czyjeś ego jest ważniejsze od tego jak jesteś traktowana i jak się czujesz.

Przekonania mają niesamowitą moc. Głęboko wierzę w to, że w każdej kobiecie są zasoby, które pozwolą jej na bycie osobą niezależną, dbającą o siebie, aktywną, a przede wszystkim przedsiębiorczą. Jednak, aby jakakolwiek zmiana mogła się zadziać, najpierw musisz powiedzieć: Dosyć! Niezależnie czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, dopóki sytuacja w której jesteś będzie do przyjęcia, nic się szczególnie nie zmieni. W momencie kiedy przekroczy ona granice Twojej wytrzymałości, wtedy się wściekniesz. Twoja motywacja niezależnie, czy zorientowana na cel, czy od problemu, wzrośnie i popchnie Cię do działania. I to jest sygnał, który wyzwala zmianę potrzebną do wzięcia życia w swoje ręce. Bo kto zadba o Ciebie lepiej niż ty sam/a?

Tym dla mnie jest przedsiębiorczość. Oczywiście nie polega ona tylko na działaniu. Składa się na nią wiele przekonań, które budują osobowość danej osoby. Zachęcam Cię do zbudowania w sobie również takich przekonań, jak to, że:

  • Moje życie zależy ode mnie.
  • Bierność i czekanie jest zgodą i przyzwoleniem na to co się dzieje.
  • Jestem warta uwagi i poświęcania sobie czasu.
  • Zasługuję, aby traktować mnie z należytym szacunkiem.
  • Mam prawo mieć swoje zdanie i je wyrażać.
  • Mam prawo odmawiać.
  • Mam prawo decydować o sobie.
  • Zasługuję na miłość, itd., itp.

Dan Brown w swojej książce „Zwodniczy punkt” napisał: „Eksploracja kosmosu jest przedsięwzięciem niebezpiecznym i kosztownym. {…} Można to robić albo dobrze, albo wcale”. Tak samo jest ze szczęściem i satysfakcją. Zmiana w naszym życiu jest wyjściem poza granice bezpiecznego i znanego nam świata, jest ryzykowne i często kosztowne. Można to zrobić dobrze i być spełnioną lub nawet nie próbować i żyć z przeświadczeniem, że nic lepszego mnie nie czeka.W swojej pracy często mam okazję spotykać się czy to z kobietami, czy dziewczynami, które borykają się z podobnymi problemami jakimi są: brak wiary we własne siły, zrezygnowanie, brak umiejętności bycia asertywną, przyzwolenie na wykorzystywanie siebie, brak odwagi, rezygnacja z siebie, niechęć do walki o wyższe wynagrodzenie, czy też własne szczęście…

W tym roku podczas festiwalu będę miała przyjemność poprowadzenia 4 warsztatów. Trzy z nich znajdują się w dziale psychoedukacja, a czwatry jest warsztatem z podstaw fotografii, który prowadzę wspólnie z moim partnerem, fotografem Rafałem Makieła. To czym zajmę się podczas tych spotkań, to przede wszystkim bycie w kontakcie z samą sobą bez czego bycie przedsiębiorczą, czy zmotywowanie siebie tak naprawdę nie jest możliwe. Kobieta przedsiębiorcza to nie taka, która głośno krzyczy, biega, robi zamieszanie, czy ma wysokie wymagania. Kobieta przedsiębiorcza ma kontakt z samą sobą, wie dokładnie czego chce, jest zmotywowana, przygotowuje plan działania i konsekwentnie go realizuje, jednocześnie jest elastyczna, ale i asertywna. Podczas warsztatu „Być w kontakcie” – czyli podstawy coachingu osobistego, dowiesz się między innymi, gdzie leży miejsce, które decyduje jakie działania coachowany ma podjąć, aby iść we właściwym kierunku. Jako coach musisz nauczyć się prowadzić swojego klienta, aby zmotywował się do zmiany w zwoim życiu, do bycia przedsiębiorczym. Moim zdaniem wykazywanie inicjatywy, jest czymś podstawowym, jeżeli chcesz mieć wpływ na to, co się z Tobą dzieje. Na warsztacie „Jak to robić z facetami”, również w dużej mierze pojawia się ten wątek. Masz wybór: możesz brać udział w podejmowaniu decyzji lub oddać komuś innemu kierownictwo i jak znam życie, to znajdzie się wiele osób, które będą zainteresowane tą posadą i o wiele lepiej wiedzą, co jest dla Ciebie dobre…

Bardzo ważne jest to kogo spotykamy na swojej drodze, co ciekawe na to również masz wpływ, chociażby decydując o miejscu, w którym pracujesz, miejscu w którym mieszkasz. Warto więc czytać, szukać inspiracji w ksiażkach. Warto też inwestować swój czas i pieniądze w warsztaty, m.in. te, które odbędą się podczas tegorocznego 25 festiwalu PROGRESSTERON, ponieważ jak powiedział Sokrates „tylko głupcy nie mylą się nigdy”, a uczymy się przez całe życie.

Autorka: Kinga Łakomska – z zawodu psycholog społeczny, trener NLP i coach. Na stałe współpracuje ze znaną i najstarszą firmą zajmującą się nlp w Polsce NLP Neuroedukacją oraz Strefą Inspiracji – Fundacja Twórczego Rozwoju. Obecnie prowadzi firmę szkoleniową Effeistytut (www.effeinstytut.pl), szkołę NLP we Wrocławiu (www.szkolanlpwroclaw.pl) oraz współtworzy agencję fotograficzną MakuzaStudio (www.makuzastudio.pl).