Rozpoczynamy cykl artykułów  „25 OCZYWISTOŚCI FESTIWALU PROGRESSTERON” z okazji jubileuszowej 25. edycji. Będziemy w niej mówić o uczuciach, pasjach, działaniach związanych z festiwalem i z codziennym życiem każdej z nas – Kobiet. Zapraszamy do lektury pierwszej odsłony, w której poruszamy temat EMPATII  i POTRZEB.

Temat: „Spotkanie z empatią, radość ze wspólnego przebywania”

Jak poprawić relacje z bliskimi? W jaki sposób pomóc innym i sobie zrozumieć uczucia, potrzeby, które kierują naszym działaniem? Co tak naprawdę jest motorem naszego postępowania? Jak rozwiązywać problemy, które pojawiają się w kontaktach z innymi? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź podczas 25. Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron.

Przyjdź i naucz się poprzez empatyczny kontakt świadomie komunikować się z innymi i samą sobą.

Już dziś popracuj nad rozwojem swojej empatii. Zacznij od prostego ćwiczenia.
„Usiądź naprzeciwko drugiej osoby, bądź w pełni obecna i przez 5 minut staraj się maksymalnie skupić swoją uwagę tylko na niej. Wsłuchaj się uważnie w to, co mówi. Bez porównywania, oceniania, krytykowania, udzielania rad, wyrokowania. Po prostu słuchaj, co mówi. Nie musisz się  z nią zgadzać. Poświęć jej jedynie swoją uwagę. Najczęściej będzie mówić o sytuacjach, emocjach, jakie się u niej pojawiły. Postaraj się wtedy być z tą osobą w kontakcie.
Po 5 minutach może nastąpić zmiana. Teraz ty podziel się swoimi doświadczeniami, tym co w danej chwili rzeczywiście cię porusza, co sprawia Ci trudność lub przynosi radość i zadowolenie”.

Jeżeli uda się Wam nawiązać empatyczny kontakt i będziecie w stanie unosić się na falach energii ujawnianych najpierw przez jedną, a potem przez drugą stronę, doświadczycie siły empatii, doświadczycie bliskości, poczucia wspólnoty, zrozumienia i radości. Podczas takiego kontaktu nie zawsze konieczne są słowa. Często wystarczy uwaga jaką dajemy drugiej osobie i prawdziwa intencja, chęć nawiązania kontaktu i wysłuchania, która jest odczuwana przez drugą osobę. Jeżeli jednak chcesz powiedzieć o tym, co usłyszałaś lub jesteś poproszona o podzielenie się tym, jak to zostało odebrane przez Ciebie, postaraj się, aby nie była to krytyka lub ocena.

Spróbuj pomóc drugiej osobie nazwać uczucia, a potem odnaleźć potrzeby, siły napędowe, wartości, które leżą u podstaw jej działania. Nie powinno to być trudne, bo wszystkie potrzeby, wartości, które kierują naszym działaniem są takie same dla nas wszystkich: bezpieczeństwo, szacunek, poczucie sensu, rozwój, szczerość, poczucie wspólnoty…
Jeśli Twoja koleżanka opowiada o złości, którą wyładowała na swoim partnerze, bo np. już od trzech miesięcy wraca po 20.00 z pracy, to nie mów jej, że „mój też tak robi” lub „rzeczywiście jest beznadziejny”. To nie wesprze jej w rozwiązaniu problemu, nie pozwoli jej nawiązać kontaktu z partnerem. Pomóż jej odgadnąć, skąd się bierze ta złość. Czy z chęci częstszego kontaktu z nim, czy raczej potrzeby wsparcia jej w codziennych obowiązkach? A może jedno i drugie?

Teraz pomóż jej znaleźć strategię, sposób, jak dojść do zaspokojenia tej potrzeby. Wspólnie możecie przeanalizować, o co może go poprosić. Będzie to np. prośba o to, aby wspólnie wybrali dzień, kiedy on będzie wieczorem w domu przed 20.00 lub żeby wspólnie zdecydowali, w który dzień on pomaga dzieciom odrabiać lekcje itp. Strategii i sposobów na to, aby uwolnić się od uczucia złości może być wiele. Należy tylko zdać sobie sprawę, skąd się bierze, jaki brak odczuwamy – czy jest to brak kontaktu czy brak wsparcia. Wtedy wiemy, o co prosić, a stąd już mały krok do radości z porozumienia.

Wspólne warsztaty rozwojowe, prezentacje i wykłady w ramach XXV Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron są dobrą okazją do spotkań i możliwością dzielenia się empatią i nawiązania kontaktu z osobami, z którymi wspólnota doświadczeń, podobny obszar działania pozwala na autentyczny, wzajemny kontakt i zrozumienie z samym sobą.

Autorka: Marzena Iwańczuk – Trenerka rozwoju umiejętności interpersonalnych i komunikacji opartej o NVC – Porozumienie bez Przemocy ( www.makrosfera.com.pl )