„25 OCZYWISTOŚCI FESTIWALU PROGRESSTERON” – zapraszamy Was do przemyśleń nad planem dnia, nad pogonią za wciąż uciekającym czasem, nad intensywnością naszych relacji z bliskimi. Proponujemy chwilę wytchnienia i zastanowienia się, co tak naprawdę ODSTRESOWUJE nas na co dzień i WZBOGACA RELACJE z innymi.

W poszukiwaniu straconego czasu

Dziś 15 lutego – Dzień Singla, piętnasty dzień miesiąca zarazem. Kiedy przyszedł luty? – zadaję sobie pytanie. Przecież jeszcze niedawno świętowałam nadejście Nowego Roku. Ostatnio zastanawiałam się nad tym, jak z wiekiem, z roku na rok, sekundy się coraz bardziej kurczą.

Jako dziecko postrzegałam czas z zupełnie innej perspektywy. Był on dla mnie czymś nie do końca ogarniętym, rozciągniętym i niekontrolowanym. Współczesność uczyniła z czasu podstawową wartość. ‘Czas to pieniądz’ zwykło się mówić. A pieniądz to przetrwanie. I tak to się wciąż napędza, a ja z tego wszystkiego nie pamiętam, kiedy pożegnałam styczeń i przywitałam luty.
W pogoni za utraconym czasem, w stresie dotrzymania wczorajszych zobowiązań, gubimy gdzieś chwilę na refleksję nad samym sobą. Po co tak gonimy? Czy zakup nowego telewizora ma sens, skoro ten stary działa jak należy? Czy wyjazd na Malediwy da mi więcej szczęścia niż podróż na Mazury, które tak kocham? Czy rzeczywiście czas przerobiony na pieniądz czyni nas ludźmi szczęśliwymi? Czy może tak bardzo przyswoiliśmy sobie slogany z reklam, że nie pamiętamy już o swoich wartościach i ideałach?

Jest rozwiązanie. Zróbmy sobie przerwę. Wyłączmy komputery, komórki, telewizory. Na dwa dni odetnijmy się całkowicie od świata i zastanówmy się, czy nie potrzebujemy chwili wytchnienia. Zastanówmy się czy ‘ja’ to wciąż ‘ja’, czy ktoś kim tak naprawdę nigdy nie chciałam się stać. Zwróćmy uwagę na swoich partnerów, dzieci, przyjaciół. Porozmawiajmy z nimi, ale nie serwując im zwykłego ‘cześć, co słychać’. Porozmawiajmy szczerze i otwarcie. Wzbogaćmy swoje relacje na warsztatach, spotkajmy się przy kawie i powspominajmy cudowne chwile. Wyodrębnijmy siebie i swoje potrzeby na nowo, pójdźmy na jogę, wyładujmy się w tańcu lub zróbmy prezent dla koleżanki na zajęciach z garncarstwa. Nie myślmy o ciągłych zobowiązaniach. Powróćmy do czasu liczonego jak w dzieciństwie, gdzie weekendy z koleżankami i przyjaciółkami były wyzwaniem i niekończącą się przygodą. Na nowo poczujmy, że jesteśmy wspólnotą, że pomimo zewnętrznych różnic, łączy nas bardzo wiele. Zrelaksujmy się. Odpłyńmy.

Dziś piętnasty dzień miesiąca, a jutro…  jutro? – nieważne. Szczęśliwi i zrelaksowani ludzie czasu nie liczą… chyba, że czują potrzebę dołączenia do nas na wspólnych warsztatach rozwojowych, prezentacjach i wykładach w ramach 25. edycji Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron. To dobra okazja do zatrzymania się na moment i oderwania od codziennych problemów. Dzięki tej chwili skupienia na warsztatach, możemy odkryć na nowo swoje potrzeby i zrekonstruować swoje relacje z bliskimi.

Autorka: Łucja Czajkowska, psycholog

Tagged with: