Spektakl "Lekcja Malowania" - 21. Festiwal PROGRESSteron

Specjalnie dla uczestniczek Festiwalu Progressteron – monodram „Lekcja malowania” w reżyserii Sabiny Wacławczyk w wykonaniu studentek Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Serdecznie zapraszamy!

Lekcja malowania:
„Może być tak, może być siak, albo całkiem na opak. Nie pytaj mnie! Przeczucia chybią o całą wieczność.”

Buntowniczy monodram na podstawie autorskiego scenariusza, w którym wypowiedzi literackie Rolando i Nosowskiej wzajemnie się uzupełniają, reinterpretują, uwypuklają i naświetlają sensy łatwo umykające wypowiadanym słowom. Aktorka balansuje na paru płaszczyznach konwencji: jest sobą, Martą Ormaniec, jest młodą aktorką w roli scenicznego Demiurga, jest postacią Malarki, jest Malarką wcielającą się w Aktorkę, by jako taka wcielić się z kolei w postaci wielu innych kobiet, np.: Gospodyni Domowej, Poetki, Panny Młodej.
Za pomocą z pozoru niewdzięcznej materii starych gazet bohaterka monodramu udowadnia, że zarówno w specyficznej przestrzeni spektaklu teatralnego, jak i w przestrzeni świata przedstawionego, nie ma granic dla ekspansji jej sił twórczych i osobowości. Buduje, zmienia, niszczy, stwarza na nowo, nadaje sensy i znajduje sprzeczności, wyśmiewa i opłakuje. Każdy użyty przez nią przedmiot staje się nośnikiem jej przeżyć, matrycą myśli i wspomnień, argumentem w dyskusji z Mężczyzną i Światem Mężczyzn.

  • Marta Ormaniec – studentka III roku Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie/ Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. W latach 2007-2008 – działała w amatorskim Teatrze Korba, w latach 2008 i 2009 brała udział w projekcie polsko-włoskim włoskiego Stowarzyszenie Theatralia. W 2010 współtworzyła performance „Die Gute Ziet” w Hamburgu.
  • Sabina Wacławczyk – jako artystka plastyk w specjalności architektura wnętrz ukończyła z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Od tego czasu zajmuje się scenografią teatralną, architektura wnętrz, malarstwem, pisarstwem. Asystentka na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Studentka IV roku Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie/ Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu.

 

„Lekcja Malowania”, spektakl studencki PWST we Wrocławiu
Tekst: Bianka Rolando, Katarzyna Nosowska
Scenariusz i wykonanie: Marta Ormaniec
Scenografia i reżyseria: Sabina Wacławczyk.

Wstęp wolny – obowiązuje rezerwacja miejsc

Termin: 4.11.2010 godz. 19:00
Miejsce: Teatr PWST Scena w Hotelu Savoy, pl. Kościuszki 19, Wrocław
Zapisy: www.progressteron.dojrzewalnia.pl , zakładka Wrocław

Tagged with: